Galatasaray - Benfica Maçını Canlı Veren Kanal Belli Oldu! Ne Zaman, Hangi Kanalda?

Galatasaray - Benfica Maçını Canlı Veren Kanal Belli Oldu! Ne Zaman, Hangi Kanalda?

galatasaray coin Gabriel García Márquez’in “Sevgiden Öte Sürekli Ölüm’’ (Cem Yayınevi, 1990) kitabının içinde ölümle ilgili 12 hikâye vardı. Çünkü şiir gibi, akıcı, masalımsı bir anlatımı vardı… Herkese ihanet etmişti. Burhan, Metin, annesi, Sabri, babası, Mimar Cemil ve daha birçok kimse vardı. Ne bugün, ne yarın, ne de bu adam sizi buluncaya kadar kimse sizi rahatsız etmeyecektir. Her ne kadar evcil bir hayvan olmasa da, oldukça uysallaşır. Ankara’dan gönderdiler onu. Duyduk duymadık demeyin: bütün mezar taşları eski yazıdan yeni yazıya çevrilecek, eski yazıyla yeni mezar taşı yapılmayacak.’ Köylüler, bir daha söylendiler; sonra, atlarıyla çekip gittiler. Sonra, sonra yıllar sonra Şehriyar bana ölümü çok daha basitçe anlatmıştı… Uzun yıllar önce Çin’de Li-Li adlı bir kız evlenir ve aynı evde kocası ve kaynanası ile birlikte yaşamaya başlar. Sonbaharda ağaçların yapraklarını dökmesi gibi doğal bir olaydı ölüm, şimdiki gibi korkunç bir şey değildi ölüm… Kitap hiç de ölüm hakkında öyle feylezofça söylemlerden bahsetmiyordu. Hemen kitap kabını çıkararak bu yazar kim diye biyografisini okumaya başladım…

Kitap daha ilk baskısını yapmıştı… Sezon sonunda ise Galatasaray, Millî Küme tarihindeki tek şampiyonluğunu elde etmişti. Kıssadan hisse: Eski bir Çin atasözü şöyle der; gül veren elde gül kokusu kalır. Bir gün tatlı su getirmek için yürüyüşe çıkmıştı, geri döndüğünde kulübesinin alevler içinde yandığını gördü. Johnstone ile eşleşmenin ardından oynayacakları maçlar için ” UEFA da değişik olacak. Temsilcimiz Galatasaray UEFA Avrupa Ligi Grup maçında İtalyan ekibi Lazio'yu konuk ediyor. Süper Lig’de 7. hafta maçında Çaykur Rizespor ile Galatasaray karşı karşıya geldi. Süper Lig'in 3.haftasında Kasımpaşa ile Galatasaray karşı karşıya geldi. GALATASARAY BAŞAKŞEHİR MAÇI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA, HANGİ KANALDA? Saat dörde doğru uyandım. Yaptıklarından pişman bir vaziyette baharatçı dükkânının yolunu tuttu ve şu ana kadar kaynanasına verdiği zehirleri onun kanından temizleyecek bir iksir için yalvardı, yaşlı kadının ölmesini artık istemiyordu. Bu kadar işi başardıktan sonra bunun lafı mı olur Olric. Olric bana cesaret veriyor. Bir kaç ay sonra kadının çocuğu doğar. Gelincik kadının yanından bir an bile ayrılmaz.

Hayır, siyahtı duvarlar; şamdanlar bile onları aydınlatamıyordu. Günler, faydasız çırpınışlarla geçiyordu. Günler hep aynı geçiyordu. Son iki tanımdan etrafımızda o kadar çok var ki, açın TV’yi, bakın gazetelere, sosyal medyanıza bunlardan mebzul miktarda görürsünüz. ‘Duraklar arası maç oyunu’ da bunlardan biridir.” “Nasıl? Canlı Maç Nasıl İzlenir? Karşılaşmanın canlı anlatımı, skor takibi ve tüm ayrıntıları ise haberimizde olacak. Öğretmen, kendisine “Peki şimdi ne olacak? Uzaklarda bir köyde, kocası, çocuğu doğmadan ölmüş, tek başına yaşayan hamile bir kadın kendisine arkadaş olması açısından dağda yaralı olarak bulduğu bir gelinciği evinde beslemeye başlar. Buradaki ordu yenilgiye uğratılınca, kendisine Viyana yolu açılmış olacaktır. Bazı öğrenciler torbalarına üçer-beşer tane patates koyarken, bazılarının torbası neredeyse ağzına kadar dolmuştur. Bazı arkadaşlarıyla temastaydı. Bir gün berberde tıraş olurken ağzından kan boşandı. Yahya Kemal Beyatlı’nın Türk şiirine kazandırdığı bir şaheser olan ‘’Mehlika Sultan’’da da geçer Kaf Dağı. Tıpkı bizlerin de ülkemizde olan bitene boş bulunup güldüğümüz gibi… Bu akımın en tanınmış eseri ise benim Latife Tekin’in kitabından bir yıl sonra (1984) okuduğum Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez'in 1967 de yayınlanmış olan '’Yüzyıllık Yalnızlık’' (Can Yayınları, 2016) isimli kitabıdır.

Siz anlıyorsunuz değil mi bir nasıl ellerde olduğumuzu! Bizi en çok korkutan, karanlığımız değil aydınlığımız. O, görüntüsünü gerçeğe borçludur’’ derdi Şehriyar, ‘’ölüm olayının sizinle değil de bedeninizle ilgili olduğunu bir kez bilince, bedeninizin çıkarılıp atılan bir giysi gibi düşmesini seyredersiniz’’ derdi Şehriyar. Aradan bir hafta geçmiştir. ” der gibi bakan öğrencilerine ikinci açıklamasını yapar: “Bir hafta boyunca nereye giderseniz gidin, bu torbaları yanınızda taşıyacaksınız. ” Öğrenciler çok sevdikleri hocalarının bu teklifini tereddütsüz kabul ederler. ” Öğrenciler, bu işten pek bir şey anlamamışlardır. Hiç bir insan doğar doğmaz bir başkasından ten rengi, kökeni ve ya dini nedeniyle nefret etmez. Gotthard Muharebesinden sonra kendisinin planladığı Girit Seferi, mevsim ve dönüş şartları nedeniyle ve Vasvar Antlaşmasının kendi lehine sonuçlanması üzerine bu seferden kesin neticeyi alamadan (Avusturya Ordusunu imha edemeden) İstanbul’a dönmek zorunda kalır. Ancak kazanan da kaybeden de o küller üzerinde oturup, konuşmak zorunda olacaklar. Bu kadar okumuş, tahsil görmüş; daha bir dilekçenin nasıl yazıldığını bilmiyor, der bakışlarıyla.